Blog

Miodowo – imbirowy z… – idealny syrop na kaszel

heather-barnes-CNDiESvWfrk-unsplash (1)

Kaszel, każdy miał, każdy nienawidzi, każdy marzy aby jak najszybciej się go pozbyć.

Chciałbym dzisiaj przedstawić sprawdzony przez wielu przepis na miksturę która pomaga uporać się z uporczywym problemem.  Składniki są proste i ogólnie dostępne. Problem może być tylko z dobrym jakościowo korzeniem prawoślazu.

Nasz organizm mimo iż sam potrafi się leczyć czasem potrzebuje „wspomagacza”. Przedstawiony syrop zawiera same naturalne składniki które pomogą organizmowi w szybszym dojściu do dobrego stanu. Imbir ma właściwości przeciwzapalne, rumianek ukoi nasze podrażnione gardło, cynamon podniesie nasza odporność.  

Składniki

  • woda – 2 litry
  • cynamon – dwie łyżki
  • rumianek – pół szklanki
  • imbir – pół szklanki może być świeży lub suszony.
  • prawoślaz korzeń – pół szklanki
  • sok z cytryny – pół szklanki
  • miód – jedna szklanka

Przygotowanie

Wodę wlewamy do przygotowanego garnka. Dodajemy zioła i doprowadzamy wszystko do wrzenia a potem gotujemy na małym ogniu aby zredukować zalewę do mniej więcej pół litra.

Zalewę przelewamy przez gęste sito lub gazę.

Dodajemy resztę składników po przestygnięciu do minimum 30 stopni. 

Tak przygotowany syrop wlewamy do butelek i pasteryzujemy. 

Po otwarciu syrop zachowa świeżość przez około 2 miesiące przechowywany w lodówce.

Tak przygotowany syrop dawkujemy po jednej łyżce na osobę dorosłą i jednej łyżeczce dla dzieci.

 Syrop pomoże nam się w szybkim czasie pozbyć uciążliwego kaszlu jednak możemy go także pić  profilaktycznie po jednej łyżeczce codziennie dla wzmocnienia organizmu.  

Photo by Heather Barnes on Unsplash

Chaber bławatek

dried-flower-782768_640

Chaber bławatek to roślina z rodziny astrowatych. Nazwy ludowe: białasy, głowacz, jasieniec, kardy, kwiatek wołoszek, macoszka, modrak, modrzeńczyk, samosiejka, wasilek, wawer. Występuje w Europie oraz na Syberii Zachodniej. W Polsce pospolity chwast polny.

Dynie

IMAG0105BT

Dynia to roślina jednoroczna stanowiąca przedstawiciela roślin dyniowatych. W tym rodzaju wyodrębnia się około dwudziestu gatunków. W warunkach naturalnych dynie występuje na obszarach kontynentu amerykańskiego o ciepłym lub gorącym klimacie.

Arcydzięgiel litwor

BTIMG_5915

Dzięgiel litwor, arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica L., Archangelica officinalis Hoffm.) – roślina z  gatunku selerowatych. Ma wiele nazw zwyczajowych i terytorialnych: angelika, dzięgiel lekarski, dzięgiel wielki, anielskie ziele, archangielski korzeń, anielski korzeń.

Występuje w stanie dzikim w górzystych i wilgotnych terenach Europy i Azji. W Polsce podgatunek typowy rośnie w Sudetach i Karpatach, podgatunek nadbrzeżny występuje w pasie wybrzeża i dolinach rzek. Jest to gatunek rodzimy.

Do niedawna był rośliną pod ochroną ścisłą jednak wprowadzenie go do upraw polowych spowodowało jego rozpowszechnienie na terenie całego kraju.

Głównym surowcem zielarskim arcydzięgla jest korzeń. Pozyskuje się go w drugim roku po wysiewie nasion. Pozyskuje się też świeże baldachy i nasiona.

Arcydzięgiel
Arcydzięgiel
WP_000558
WP_000469
WP_000478

Aronia

Aronia czarnowowcowa

Aronia czarna, aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott) – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Pochodzi ze wschodnich wybrzeży kontynentu północnoamerykańskiego, na którym występuje w stanie dzikim[2]. W Polsce uprawiany na plantacjach, sporadycznie sadzony w lasach. Na Pomorzu lokalnie zadomowiony (kenofit) – może występować tam na torfowiskach stwarzając zagrożenie dla ich wartości przyrodniczej[3].

Aronia czarnowowcowa